A. Verešová a B. Škripek nezatvárajú oči pred utrpením väzňov svedomia v Číne

A. Verešová a B. Škripek nezatvárajú oči pred utrpením väzňov svedomia v Číne

Poslanci za OĽANO Anna Verešová (NRSR) a Branislav Škripek (EP) poukazujú na nedodržiavanie základných ľudských práv. Spoločne sa zhodujú, že treba skoncovať a odsúdiť praktiky spojené s vystavovaním mŕtvych ľudských tiel na verejnosti. Rovnako je pre nich neakceptovateľná prax odoberania orgánov väzňom svedomia v Číne. Obaja v týchto záležitostiach spravili patričné politické kroky.

Na základe európskeho diplomatického nátlaku už 38 čínskych transplantačných centier prestalo odoberať orgány. Branislav Škripek je presvedčený, že to nestačí. Preto  v prvej polovici septembra adresoval otázku na Komisiu, ktorá  znela: Má Komisia nejaké informácie či štatistiku o tom, ako členské krajiny EÚ upozorňujú na odoberanie orgánov v Číne a odsudzujú ho? Pripravuje Komisia nejaké kroky smerujúce k tomu, aby výstavy, na ktorých sa vystavujú mŕtvoly ľudí neznámeho pôvodu, boli zakázané a prevoz takýchto tiel by nemohol byť umožnený?

Po takmer piatich mesiacoch odpovedala v  mene Komisie Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku Federica Mogherini. Branislav Škripek pôsobí v EP vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE)  a okomentoval jej odpoveď: „Komisia pripúšťa, že existuje tajnostkárstvo, ktoré obklopuje štatistiky transplantácie orgánov v Číne.  Z toho mi vypláva, že nie sú dostupné informácie, odkiaľ Čína berie ročne 10 000 ľudských orgánov na trasplantáciu. Vieme však o utrpení väzňov svedomia v tejto krajine; o tom ako sú im nelegálne odoberané orgány a ich telá plastinované.”

Záujem slovenskej verejnosti vzbudila minulý rok výstava Body the Exhibition. Anna Verešová uviedla: „bezmenné plastinované ľudské mŕtvoly  boli vystavované a stali sa predmetom tvorby zisku. Preto som ako poslankyňa NR SR podala novelizáciu zákona o pohrebníctve. Nebola však politická vôľa u vládnych strán zastaviť tieto barbarské praktiky.” A. Verešovú včera NR SR zvolila za predsedníčku Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Tejto problematike sa bude i naďalej venovať a o nasledovných krokoch povedala: „v týchto dňoch chystám interpeláciu na pána ministra zdravotníctva. Slovenská republika v roku 1999 ratifikovala Dohovor o ľudských právach a biomedicíne. Na základe článku 21 tohto Dohovoru nie je možné vystavovať ľudské telo a jeho časti za účelom komerčného zisku. Je potrebné zosúladiť slovenskú legislatívu s týmto Dohovorom a na základe tejto skutočnosti už v budúcnosti nebude možné zorganizovať podobnú výstavu. Rad je teraz na ministrovi zdravotníctva, aby pripravil takúto právnu normu.”

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart