Aj v EP to konečne pomenovali: Je to genocída!

Aj v EP to konečne pomenovali: Je to genocída!

Štrasburg, 4. 2. 2016 – Dnes Európsky parlament jasnou väčšinou prijal Spoločné uznesenie o systematickom masovom vyvražďovaní náboženských menšín zo strany tzv. ISIS/Dá’iš. Slovenský europoslanec Branislav Škripek vyjadril spokojnosť a nádej, že sa pomôže prenasledovaným kresťanom ako aj iným menšinám na Blízkom východe.

Branislav Škripek povedal tesne po hlasovaní: „Som veľmi rád, že parlament prijal toto uznesenie. Da´iš napáchal a stále pácha strašné zverstvá a masové vraždy. Je to správny krok, že sme ich skutky uznali a jasne pomenovali ako genocídu.” Schválené uznesenie obsahuje viacero závažných bodov. Hneď v prvom odstavci uvádza nasledovné: „dôrazne odsudzuje tzv. ISIS/Dá’iš a jeho mimoriadne závažné porušovanie ľudských práv, ktoré predstavuje zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu.” Ďalej vyzýva Bezpečnostnú radu OSN k tomu, aby uznala tieto zločiny genocídou.

Da´iš svoje ohavné skutky vykonáva na civilnom obyvateľstve, ktoré je v mnohých prípadoch bezbranné. „Vraždení nie sú len kresťania, ale aj príslušníci iných náboženských skupín. Ide o Jezídov, Turkménov, Šiítov, Šabakov, Sabejov, Kakajov a Sunitov, ktorí nesúhlasia s výkladom islamu podľa ISIS,” zdôrazňuje Branislav Škripek. Ďalej Škripek hovorí, že Da´iš bude znášať následky svojho konania a zločinci budú súdení medzinárodným súdnym tribunálom.

V severovýchodnej Sýrii sa nachádza kantón Rojava, kde pred rokom bola veľmi komplikovaná situácia a z mesiaca na mesiac sa zhoršuje. Aj keď miestni obyvatelia sa dokázali postaviť zoči-voči vyčíňaniu Da´iš a udatne bojujú, zlyháva zásobovanie a humanitárna pomoc. Prijatý dokument vyzýva k tomu, aby sa vytvorili humanitárne koridory. Branislav Škripek vysvetľuje: „Kantón Rojava je zásobovaný cez jediný hraničný priechod, Fish Khabur a ten kolabuje. Rojava preto volá o pomoc! V ohrorení sú až dva milióny obyvateľov.” Udatní Rojavania dokázali vzdorovať polobláznom z ISIS, ale bez zásobovania a humanitárnej pomoci sú bezradní. „Preto vyzývam Turecko a Iracký Kurdistan, aby s okamžitou platnosťou otvorili hranice a tak zabránili ďalšej humanitárnej katastrofe,” na záver apeluje Branislav Škripek.

Stiahnuť ako PDF
Fishkhabur checkpoint location from KRG to Northern Syria

1Fishkhabur checkpoint location from KRG to Northern Syria

 

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart