Aj v EP to konečne pomenovali: Je to genocída!

Štrasburg, 4. 2. 2016 – Dnes Európsky parlament jasnou väčšinou prijal Spoločné uznesenie o systematickom masovom vyvražďovaní náboženských menšín zo strany tzv. ISIS/Dá’iš. Slovenský europoslanec Branislav Škripek vyjadril spokojnosť a nádej, že sa pomôže prenasledovaným kresťanom ako aj iným menšinám na Blízkom východe.

Branislav Škripek povedal tesne po hlasovaní: „Som veľmi rád, že parlament prijal toto uznesenie. Da´iš napáchal a stále pácha strašné zverstvá a masové vraždy. Je to správny krok, že sme ich skutky uznali a jasne pomenovali ako genocídu.” Schválené uznesenie obsahuje viacero závažných bodov. Hneď v prvom odstavci uvádza nasledovné: „dôrazne odsudzuje tzv. ISIS/Dá’iš a jeho mimoriadne závažné porušovanie ľudských práv, ktoré predstavuje zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu.” Ďalej vyzýva Bezpečnostnú radu OSN k tomu, aby uznala tieto zločiny genocídou.

Da´iš svoje ohavné skutky vykonáva na civilnom obyvateľstve, ktoré je v mnohých prípadoch bezbranné. „Vraždení nie sú len kresťania, ale aj príslušníci iných náboženských skupín. Ide o Jezídov, Turkménov, Šiítov, Šabakov, Sabejov, Kakajov a Sunitov, ktorí nesúhlasia s výkladom islamu podľa ISIS,” zdôrazňuje Branislav Škripek. Ďalej Škripek hovorí, že Da´iš bude znášať následky svojho konania a zločinci budú súdení medzinárodným súdnym tribunálom.

V severovýchodnej Sýrii sa nachádza kantón Rojava, kde pred rokom bola veľmi komplikovaná situácia a z mesiaca na mesiac sa zhoršuje. Aj keď miestni obyvatelia sa dokázali postaviť zoči-voči vyčíňaniu Da´iš a udatne bojujú, zlyháva zásobovanie a humanitárna pomoc. Prijatý dokument vyzýva k tomu, aby sa vytvorili humanitárne koridory. Branislav Škripek vysvetľuje: „Kantón Rojava je zásobovaný cez jediný hraničný priechod, Fish Khabur a ten kolabuje. Rojava preto volá o pomoc! V ohrorení sú až dva milióny obyvateľov.” Udatní Rojavania dokázali vzdorovať polobláznom z ISIS, ale bez zásobovania a humanitárnej pomoci sú bezradní. „Preto vyzývam Turecko a Iracký Kurdistan, aby s okamžitou platnosťou otvorili hranice a tak zabránili ďalšej humanitárnej katastrofe,” na záver apeluje Branislav Škripek.

Stiahnuť ako PDF
Fishkhabur checkpoint location from KRG to Northern Syria

1Fishkhabur checkpoint location from KRG to Northern Syria

 

3 comments

 1. Super. že si v EP po 4 rokoch všimli vďaka Vám pán Škripek, že v Sýrii a Iraku prebieha genocída kresťanov. Bolo by však poctivé povedať aj to ze túto genocídu podporuje politika USA aj štátov EU (Nato) a že jedine sekulárny režim prezidenta Asada bol a je doteraz schopný brániť genocíde kresťanov.

 2. krok dobrým smerom. Ale treba pokračovať – treba pomenovať a priviesť k ZODPOVEDNOSTI nielen toho, kto tú genocídu pácha, ale aj spolupáchateľov, ktorí vytvorili podmienky a naďalej mu v tom pomáhajú.
  Podporuje ich Turecko, Saudská Arábia atď.
  Zbrane a regrútov majú tiež vo veľkej miere z týchto krajín a z krajín, kde kadejaké zberby vyzbrojilo NATO ako Irak, Lýbia, … a NATO tam zničilo štátny systém, domovy, rodiny… čo iné je hlbšou motiváciou bojovať ako frustrácia a hnev?
  Nezastať po prvom kroku, ísť ku koreňom a vyťať zlý strom, ktorý prináša zlé ovocie!

 3. Saudská Arábia túto genocídu podporuje a europarlament proti tomu nekoná. Naviac SA predsedá rade OSN pre ľudské práva – ukážkový cap záhradníkom – a EP mlčí.
  Turecko túto genocídu aktívne podporuje. Naviac otvorene a opakovane vykonáva neodôvodnené agresie proti ruskej, sýrskej i kurdskej armáde, ktoré sú hlavnými obrancami kresťanov (podľa ich vlastných svedectiev) proti Islamskému štátu – a EP nekoná.
  Rada EÚ 27. mája 2013 umožnila transfery zbraní pre ozbrojené opozičné skupiny. Čo EÚ spáchala? Amnesty International zhromaždila dôkazy o zneužívaní týchto zbraní na porušovanie ľudských práv zo strany ozbrojených opozičných skupín, ktoré v Sýrii pôsobia, pričom mnohé prípady dosahujú závažnosť vojnových zločinov. A EP nekoná.
  Vy osobne podporujete separatistické snahy v Sýrii – boli ste v Sýrii a rokovali ste nie s predstaviteľmi legitímnej vlády, ale samozvancov. Lobujete za ich záujmy.
  Odvráťte sa od mlčania až podpory zločinného konania a až potom nevyznie pokrytecky poukazovanie na tých, ktorí by bez širokej podpory nemohli konať toľko zla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *