Branislav Škripek vyzýva slovenskú vládu k prijatiu  kresťanských utečencov zo Sýrie

Branislav Škripek vyzýva slovenskú vládu k prijatiu kresťanských utečencov zo Sýrie

Brusel, 3. 6. 2016 – Včera poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek adresoval list predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi. Upozorňuje v ňom na nutné vyriešenie problémov s utečencami. A tiež k tomu, aby vláda našej krajiny, prišla s konkrétnym návrhom ako pomôcť utečencom.

Branislav Škripek sa domnieva, že situácia v súvislosti s narastajúcou migráciou do štátov Európskej únie, je jednou z najväčších bezpečnostných výziev 21. storočia. Diskusia európskych lídrov by mala priniesť riešenie, ktoré bude prijateľné pre všetky členské štáty, neohrozí obyvateľov Európy a pomôže zachrániť ohrozené životy utečencov unikajúcich z nestabilných štátov a regiónov.

Je všeobecne známe, že Slovenská republika nie je cieľovou destináciu migrantov. Avšak musí byť pripravená na možné hrozby. “Som presvedčený, že v situácii keď sú utekajúci ľudia ohrození na živote, musíme v súlade s hodnotami kresťanskej morálky a najvyššej úcty k ľudskému životu prejaviť solidaritu s postihnutými,” napísal Branislav Škripek v liste, ktorý poslal predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi.

Podľa názoru europoslanca Škripeka, kvóty na prerozdelenie migrantov, ktoré navrhovala Európska komisia, nie sú riešením, pretože sa zameriavajú len na dôsledky, no neriešia príčiny krízy. V uvedenom liste vyzýva slovenskú vládu aby okrem odmietnutia kvót priniesla do diskusie vlastné riešenia. Europoslanec navrhuje prijatie utečencov s kresťanskými koreňmi pochádzajúcich zo Sýrie.

Slovenská občianska verejnosť sa rozhodla zareagovať tiež a Spoločenstvo Ladislava Hanusa prichádza s výzvou “Kto pomôže”. Oslovujú rodiny a  komunity, aby pomohli konkrétnym spôsobom s integráciou utečencov na Slovensku.

Región Blízkeho východu nie je pre Branislava Škripeka neznámym. Len  pred dvoma týždňami absolvoval pracovnú cestu do kantonu Jazeera/Gozarto, ktorý osídľujú syriacki kresťania. Menšiny z oblastí Iraku a Sýrie si ustanovili Demokratickú samosprávu, parlament a aj vládu. Takto môžu prijímať humanitárnu a vojenskú pomoc.“Hrdinne sa postavili na odpor a vytvorili si aj ozbrojené jednotky, aby si nenechávali podrezávať hrdlá agresormi IS. Som si istý, že podpora takejto samospráve môže riešiť to, aby z oblasti neutekali do Európy ďalší beženci, ale naopak, aby sa tam mohli vrátiť aj tí odídení,” uvádza slovenský europoslanec.

Ďalej v liste píše o postojoch Poľskej a Českej republiky. Obe sa zaviazali k prijatiu sýrskych rodín. Severní susedia by mali prijať 60 kresťanských rodín zo Sýrie a naši západní susedia príjmu 15 rodín zo Sýrie a ďalšie z Jordánska. Škripek si myslí, že by mohlo ísť o spoločný postoj krajín V4 a o ich zodpovedný príspevok do riešenia vážnej situácie, ktorej v Európe spoločne čelíme.

„Apelujem týmto listom na vás osobne aj vašu vládu, aby ste prijali podobný záväzok a pridali sa k našim susedom. Nebuďme ľahostajní k ťažkým ľudským osudom a rozhodnime o konkrétnej pomoci,” uzatvára vo svojej výzve adresovanej Robertovi Ficovi.

TS_Skripek_pise_list_premierovi

Foto: © European Union 2015

 

Related Images:

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart