Budúcnosť EÚ: Vráťme sa k tomu, čo je osvedčené

Budúcnosť EÚ: Vráťme sa k tomu, čo je osvedčené

Predseda EK Jean-Claude Juncker včera v Európskom parlamente predstavil tzv. bielu knihu o budúcnosti EU do roku 2025. Oceňujem, že sa otvára diskusia o tom akú úniu chceme mať, v akej bude Slovensko členom. 

Predstavil 5 scenárov vývoja. Je dobré, že sa Komisia nepriklonila k žiadnemu s tým, že bude počúvať občanov a členské štáty. Uberanie sa k federalizácii považujem za škodlivé a rozdeľovanie štátov na kategórie je istou hrozbou pre stredoeurópsky región. Potrebujeme, aby výhody únie pocítili všetci rovnako. Brusel by mal riešiť oveľa menej oblastí, ako dnes a sústrediť sa na podstatné.
 
Citlivé kompetencie a suverenitu v istých sférach treba aktívne brániť, aby sme o ne neprišli. EÚ potrebuje zásadnú reformu a v niektorých oblastiach sa jednoducho vrátiť k tomu, čo bolo osvedčené. Hoci predseda EK tvrdí, že na otváraní základných zmlúv nie je zhoda členských štátov, myslím si, že najjednoduchšou a potrebnou reformou jen vrátiť sa pred Lisabonskú zmluvu, k zmluve z Nice. Tá Lisabonská totiž rozšírila množstvo oblastí o kt. sa hlasuje tzv. kvalifikovanou väčšinou, kedy môžu byť štáty prehlasované, ako sa to stalo v prípade povinných kvót. Dúfam, že naša vláda má predstavu ako by EÚ mala fungovať; ukáže ju slovenskej verejnosti a bude ju aj nahlas presadzovať. 

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart