Čo sa deje v Turecku a prečo sú kresťania v Sýrii ohrození?
An F-35 Joint Strike Fighter, marked AA-1, lands Oct. 23 at Edwards Air Force Base, Calif. The F-35 Integrated Test Force staff concluded an air-start test. (U.S. Air Force photo/Senior Airman Julius Delos Reyes)

Čo sa deje v Turecku a prečo sú kresťania v Sýrii ohrození?

Pred dvoma týždňami spustila turecká armáda ofenzívu proti tzv. Islamskému štátu (ISIS) v Sýrii. Pripojila sa tak ku koalícii Američanov a arabských štátov. To je určite dobrá správa a žiada sa povedať, že tento krok mal prísť zo strany tureckej armády už dávno.

Menej vítaný je útok na kurdskú politickú stranu PKK. V Turecku od 80-tych rokov bojuje za väčšiu autonómiu Kurdov a často na to využívala aj násilie. Preto je niektorými krajinami považovaná za teroristickú. Turecko si tak popri boji s ISIS vybavuje svoje vnútropolitické účty. To celú situáciu komplikuje, pretože Kurdi (najmä tí na území Iraku) predstavovali doteraz hlavných spojencov Západu pri boji proti ISIS. Dôkazom je vznikajúci Kurdistan na severe Iraku, podporovaný diplomaticky a ekonomicky.

Obyvatelia  kantónu Rojava na severovýchode Sýrie, ktorý som navštívil v máji tohto roku (viac o Rojave v mojom komentári), sa nachádzajú v ohrození. Kresťania, Kurdi a Arabi sa rozhodli čeliť zverstvám ISIS a začali proti ním bojovať. Úspešne. Dnes sú opäť v ohrození, pretože Turci bez ohľadu na štátnu príslušnosť vidia všetkých Kurdov ako potenciálnych nepriateľov. Ako však uviedla Európska syriacká únia „akýkoľvek útok na Demokratickú samosprávu bude znamenať útok na našich ľudí. Povstaneme a budeme sa proti tureckým útokom brániť.“

Turecká armáda patrí medzi najväčšie na svete, je veľmi dobre vyzbrojená a je členom NATO (tak isto ako Slovensko). Ak sa rozhodne napadnúť  Kurdov na severovýchode Sýrie, množstvo ľudí môže prísť o život a krehká vznikajúca demokracia neprežije.

  • Vítam  zapojenie sa Turecka do boja proti ISIS.
  • Turecko by malo riešiť svoje vnútropolitické spory mierovou cestou a neohrozovať menšiny (vrátane kresťanov) na svojom území a v okolitých krajinách.
  • Európska únia a aj celé medzinárodné spoločenstvo by malo územiam, ktoré sú už oslobodené od ISIS urýchlene poskytnúť humanitárny pomoc.

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart