ECPM proti prenájmu materníc

ECPM proti prenájmu materníc

Dňa  17.12. 2015 prebiehalo na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu hlasovanie o náhradnom materstve v súvislosti so správou Preda. V prijatom uznesení boli praktiky náhradného materstva odsúdené s tým, že podkopávajú dôstojnosť ženy, kedy sa s jej telom a jeho reprodukčnými funkciami zaobchádza ako s  tovarom.

ECPM (Európske kresťanské politické hnutie), v ktorom je Branislav Škripek členom predsedníctva, sa dlhodobo venuje problematike náhradného materstva a poukazuje na jeho veľmi negatívne etické i ľudsko-právne dôsledky. ECPM sa usiluje o jeho úplný zákaz v rámci EÚ a Rady Európy.„V tejto súvislosti vyjadrujem radosť nad hlasovaním v otázke náhradného materstva na poslednom plenárnom zasadnutí EP v tomto roku.. Taktiež veľmi vítam iniciatívu kolegyne Anny Záborskej, ktorá  EP žiada písomnou deklaráciou o zákaz náhradného materstva a ochranu práv a dôstojnosti žien a detí. Lebo práve ich sa praktiky náhradného materstva dokýkajú,“ povedal Branislav Škripek (OĽaNO).


Prečítajte si tlačovú správu ECPM

SLOVENSKÝ PREKLAD (skrátená verzia)

Náhradné materstvo, pri ktorom žena otehotnie a porodí dieťa pre niekoho iného, sa stáva čoraz rozšírenejším, čím sú ohrozené základné práva žien a detí. ECPM vyjadrilo vážnu obavu v súvislosti s touto formou materstva v uznesení, ktoré odznelo na poslednom Valnom zhromaždení ECPM a bolo určitým začiatkom legislatívneho procesu proti náhradnému materstvu a začiatkom formovania medzinárodnej dohody, ktorá túto formu odsudzuje.

 

ECPM vo svojej tlačovej správa poukazuje na úsilie, s ktorým sa tejto téme už dlhodobo venuje a to v Európskom Parlamente, Rade Európy a jej Parlamentnom zhromaždeniu. Tlačová správa taktiež poukazuje na aktivity Anny Záborskej,  poslankyne Európskeho parlamentu, ktorá vypracovala písomnú deklaráciu o zákaze náhradného materstva a ochrane ľudských práv a dôstojnosti žien a detí.  Deklarácia poukazuje na porušovanie práv ženy a dieťaťa v tejto oblasti. Rozoberá aj rôzne problémy, ktoré z tejto formy materstva  vznikajú, ako napríklad neistota pri určovaní rodiča a vyzýva Európsku komisiu, aby informovala verejnosť o dôsledkoch náhradného materstva, čo by malo viesť k jeho zákazu v celej EÚ. Je kľúčové, aby túto iniciatívu podporilo čo najviac poslancov Európskeho parlamentu.

Prečítajte si TS od ECPM v pôvodnom znení (v anglickom jazyku)

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart