Vyhlásenie k otázke hlasovania o kvótach na migrantov
utečenci hlasovanie

Vyhlásenie k otázke hlasovania o kvótach na migrantov

Keďže sa objavili zavádzajúce polopravdy o poslednom hlasovaní v Európskom parlamente v otázke migrácie a azylovej politiky chcel by som povedať nasledovné:

V tomto dokumente som hlasoval proti kvótam, teda o počte azylantov, ktorých by malo prijať Slovensko. Kvóty nepovažujem za správne riešenie.

V stredu 29. 4. 2015 sme hlasovali o uznesení, ktoré nezaväzuje ani jednu členskú krajinu EÚ k prijatiu utečencov. Vyzýva však ku potrebe konkrétnej pomoci ľuďom, ktorí sú v ohrození života. Mnohí z nich práve kvôli svojej kresťanskej viere.

Obrovským problémom sú aj pašeráci, ktorí týmto ľuďom sľubujú lepší, často nereálny život v krajinách EÚ. Keď ich okradnú o celoživotné úspory, nechávajú ich utopiť sa na krehkých preťažených lodiach. Odhaduje sa, že pašeráci dosahujú z tohto nelegálneho obchodovania s ľuďmi ročný zisk vo výške 20 miliárd EUR. Ich činnosť preto nesmie zostať nepotrestaná.

Pápež František počas svojej oficiálnej návštevy EP povedal, že Stredozemné more sa stalo cintorínom pre migrantov. Ako kresťania nemôžeme zostať ľahostajní voči umieraniu našich bratov a sestier pri úteku.

Počet utečencov sa zvyšuje. Islamský štát sa rýchlo rozširuje a ľudia v ohrození života musia opustiť svoje domovy. Aj táto skutočnosť má vplyv na masový prílev migrantov do krajín EÚ, kde si žijeme bez vojny –  v pokoji a mieri. Je naozaj správne sa k nim otočiť chrbtom?

Za dobré riešenie považujem spoluprácu krajín EÚ s partnerskými krajinami na Blízkom východe a v Afrike, v záujme podpory demokracie, základných slobôd a práv, bezpečnosti, rozvoja infraštruktúry a zaistenia pokoja.

Som presvedčený, že  rokovania v rámci medzinárodného spoločenstva zamerané na opätovné nastolenie vládnej autority v Lýbyi a Sýrii a tiež zvýšenie úsilia o odstránenie konfliktu a nestability, napomôže k vyriešeniu problému s imigráciou.

Problematika migrácie je závažná téma a budem sa jej venovať na pôde Výboru  pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE), ktorého som členom.

Branislav Škripek
europoslanec, (OĽaNO)

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart