ISIS sa dá poraziť
Branislav Škripek spolu s predstaviteľmi Demokratickej miestnej samosprávy - Rojava

ISIS sa dá poraziť

Brusel, 2. 7. 2015 – Včera  sa v Bruseli pod záštitou Európskeho parlamentu  konala konferencia s názvom Medzinárodná pomoc na znovuvybudovanie Kobane. Pozvanie na ňu prijal aj Branislav Škripek, ktorý sa angažuje v zahraničnej politike na Blízkom východe.  Cieľom konferencie bolo nájsť spôsob ako uľahčiť návrat do normálneho života vracajúcim sa obyvateľom mesta Kobane.

Odhaduje sa, že z mesta Kobane utieklo cez 200 000 ľudí, 80 % infraštruktúry bolo zničenej. Islamský štát (ISIS) nielenže vraždil obyvateľov, ale aj  úmyselne zničil vodovodné potrubia a elektrické siete, aby  ešte viac zdecimovali krajinu. A ani okolie mesta Kobane neostalo ochránené pred  ich vyčíňaním. 60 % okolitých miest a obcí je úplne zničených. Po oslobodení Kobane sa vrátilo skoro 50 000 obyvateľov do podmienok, v ktorých nie sú zabezpečené základné veci pre život.

Branislav Škripek informoval na konferencii o svojich skúsenostiach z nedávnej cesty v Sýrii a v Iraku, kde sa stretol so zástupcami miestnej samosprávy Rojava, ktorého súčasťou je  kantón (región) Kobane. “Sýria ako štát nefunguje. Medzinárodná pomoc je limitovaná. A preto jedinou možnosťou pre obyvateľov bolo spoločne začať pracovať na vlastnej budúcnosti vo svojej vlasti,” povedal na konferencii Škripek.

Demokratickú miestnu samosprávu – Rojava založili Kurdi, Syriaci a Arabi. Spoločne vybudovali parlament so 101 členmi, v ktorom sú zastúpené všetky menšiny. “Aj keď samospráva Rojava je len na začiatku svojej existencie, založila základnú politickú štruktúru a tým vytvorila podmienky pre zdravú občiansku spoločnosť,” zdôrazňuje Branislav Škripek.

Avšak k tomu, aby samospráva Rojava  mohla začať  naplno fungovať potrebuje medzinárodné uznanie. Len tak môže prijímať humanitárnu ako aj vojenskú pomoc proti ISIS. A dať nádej ľuďom, ktorí museli odísť z vlastnej krajiny pred hrozbou smrti, že sa raz budú môcť vrátiť do domoviny, kde bude mier a pokoj.  “Som presvedčený, že  budovanie demokratických samospráv je  cestou ako poraziť agresiu Islamského štátu. Fungujúca miestna samospráva, ktorú tvoria samotní obyvatelia, je najlepšou odpoveďou na diabolské počínanie jeho žoldnierov. Utečenci, ktorí sa môžu vrátiť domov a budovať svoju krajinu sú zárukou stabilizácie a obnovy zničeného Blízkeho východu,” na záver povedal Branislav Škripek.

 

Tlačová správa v pdf.

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart