Konkrétna pomoc pre slovenských producentov bravčoviny

Konkrétna pomoc pre slovenských producentov bravčoviny

Europoslanci sa počas rokovania v Štrasburgu nevyhli ani problémom producentov bravčového mäsa. Branislav Škripek žiada zmenu systému pomoci pre slovenských poľnohospodárov. Napriek tomu, že ich ročná produkcia je  80 000 ton bravčového mäsa a spotreba Slovákov sa pohybuje okolo 140 000 ton, majú obrovský problém s odbytom a hrozí im likvidácia.

Avšak celkovo nie je dobrá situácia všetkých producentov bravčového mäsa v EÚ. Vážne problémy spôsobilo uvalenie sankcií voči Rusku za anexiu Krymu a agresiu v Donbase a následné ruské embargo na dovoz západného mäsa, ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov. Európski producenti tak stratili trh na odbyt svojich výrobkov. Škripek považuje za správne, že Rusku boli udelené sankcie, ale zdôrazňuje: „ak politické rozhodnutie spôsobilo tak výrazný pokles exportu našich chovateľov, je teraz povinnosťou nás politikov pomôcť im finančne prekonať túto nelichotivú, v mnohých prípadoch až likvidačnú situáciu.”

Branislav Škripek (OĽaNO) preto vidí ako potrebné krátkodobo posilniť odškodnenie producentov. Plne sa stotožňuje s tým, aby bola nastolená táto  otázka Európskej komisii. Škripek súhlasí s navýšením podpory pre súkromné skladovanie bravčového mäsa. Ďalej však tvrdí, že je nevyhnutné napomôcť úsiliu poľnohospodárov  zvýšiť odbyt v tretích krajinách.

Škripek navrhuje zaviesť systém objemu maximálnej produkcie

Slovenský europoslanec ďalej upozorňuje na ďalší problém poľnohospodárov: „V Európskej únii totiž síce hovoríme o rovnosti, no stále tu máme rovných a rovnejších.  I napriek dlhodobým prísľubom o vyrovnaní dotácií v tomto sektore pre všetky  členské štáty, sú poľnohospodári v krajinách ako je Slovensko vystavovaní oveľa horším podmienkam v porovnaní s producentami z iných členských štátov,” povedal Branislav Škripek počas rokovanie EP.

Aj preto slovenskí poľnohospodári nedokážu dlhodobo konkurovať lacnejším produktom západných kolegov. Branislav Škripek konkrétne navrhuje, aby sa  „začalo zaoberať zavedením systému objemu maximálnej produkcie pre jednotlivé krajiny.” Tento systém pomôže zabezpečiť odbyt slovenských producentov ako sme to videli v mliečnom sektore, kde nastali problémy  práve po zrušení tohto opatrenia.

Verzia v PDF

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart