Náhradné materstvo odmietajú konzervatívci a tiež  54 feministických a lesbických organizácií

Náhradné materstvo odmietajú konzervatívci a tiež 54 feministických a lesbických organizácií

 

Brusel, 13. 10. 2016 – Parlamentné zhromaždenie Rady Európy tento týždeň v Štrasburgu hlasovalo o odporúčaní, ktorého cieľom bolo presadiť náhradné materstvo. Pozoruhodné je, že tlak proti náhradnému materstvu vyvíjali spoločne konzervatívci ako aj feministické a lesbické organizácie, ktoré ho zhodne považujú za vykorisťovanie žien a obchodovanie s nimi. Hlasovanie dopadlo nasledovne: proti 83, za: 73 a zdržalo sa 7, teda nebolo prijatá.

Branislav Škripek spolu s ďalšími slovenskými europoslancami vyjadril radosť z hlasovania. „Prenájom materníc je hrubé zneužitie žien a tiež pošliapanie práv počatých detí. Dieťa stráca právo na svoju jednu vlastnú matku a aj otca. Ide skutočne o tak závažný zásah do základných práv a zdravého vývoja dieťaťa, že si len ťažko vieme predstaviť následky takejto praxe,” povedal Branislav Škripek. Zo ženy, matky, sa stáva tovar. A pre tento dôvod našli spoločnú reč aj nezmieriteľné tábory. Organizácie a politici, ktorí zdieľajú kresťanské i konzervatívne hodnoty sa spoločne zastali žien s feministickými a lesbickými organizáciami. „Chudobné ženy sú nútené, aby prenajímali svoju maternicu párom, ktoré buď nemôžu mať deti alebo sa rozhodli, že ho partnerka, či manželka, nechce vynosiť. Som rád, že sme s 54 organizáciami, s ktorými sa v iných otázkach nezhodneme, spoločne zasiahli a verím, že náhradné materstvo bude v Európe raz zakázané,” dodáva na záver Branislav Škripek.

Hlasovania za Slovensko sa tentokrát nikto nezúčastnil. Hlavný dôvod bol taký, že predseda NR SR Andrej Danko (SNS) nepodpísal služobnú cestu do Štrasburgu celej delegácii SR, vrátane poslankyni NR SR Anne Verešovej (OĽaNO), ktorá je tiež členkou gestorského výboru Rady Európy.

„Je smutné, že Andrej Danko, ktorý sa hlási ku kresťanstvu a jeho hodnotám, týmto znemožnil našej poslankyni, ktorá by rozhodne hlasovala proti tejto správe, účasť na dôležitom hlasovaní. Mal by preto veľmi prehodnotiť prax schvaľovania služobných ciest poslancov, lebo niekedy v hlasovaniach rozhoduje aj ten jeden hlas, ktorý by mohol chýbať,” dodáva na záver Branislav Škripek (OĽaNO).

Stiahnuť ako PDF

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart