Neriešenie problému s utečencami vyvolá nepokoje
Syrian Refugees/Jordan Evening falls, and temperatures drop in Za'atari refugee camp, Jordan, on November 21st, 2012. As winter descends, the threat to the more than 31,000 refugees taking shelter in Za'tarai - as well as the other approximately 400,000 people who have fled Syria - is increasing daily. UNHCR is working to relocate approximately 2,000 refugee families - with a priority on first providing for the needs of the most vulnerable - from tents to caravans. The caravans, which have been donated by the government of Saudi Arabia, provide a greater degree of protection and insulation from the hash winter elements. For refugees, the journey from Syria is a perilous one, taking place at night and in temperatures which often hover close to freezing. Young children and the elderly are particularly vulnerable, as they are required to walk across uneven terrain in the dark. At times, groups must spend up to two hours making the crossing afoot, attempting to keep babies silent and watching out for possible ambushes. Whereas previously, it was the most economically impoverished Syrians who were making the crossing into Jordan, in recent weeks there has been an increase in refugees with higher levels of wealth. There has also been an increase in the number of female-headed households (mothers traveling with their children). Upon arrival at Za'atari, UNHCR and partner organizations see to it that refugees are issued two blankets, a sleeping mat, and foodstuffs to see them through the night. However, as winter advances and temperatures continue to plummet, there is a strong need to provide warmer clothes, blankets and structures for vulnerable families and individuals.

Neriešenie problému s utečencami vyvolá nepokoje

Bratislava, 3. 9. 2015 – Poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek (OĽaNO) víta úsilie vlády riešiť konečne otázku utečencov komplexne. Hovorí však aj to, že konkrétne kroky vláda robí neskoro. Už v júni upozorňoval na hrozbu zrušenia Schengenu, ak vláda SR bude ignorovať tento problém. Zdá sa, že sa jeho slová naplnia.

Branislav Škripek začiatkom júna upozorňoval, že ak Slovensko ako aj ostatné krajiny EÚ, zostanú ľahostajné voči volaniu Talianska, Grécka či Maďarska a nepomôžu im s utečencami, následky sa nebudú nikomu páčiť. “Dnes to vidíme. Vlaková stanica v Budapešti je plná utečencov, ktorí sa snažia dostať do vlakov smerom do Rakúska či Nemecka. Ďalší utečenci dávajú posledné peniaze pašerákom, aby ich v dodávkach  a za strašných podmienok prepašovali do Európy. Pred letom si jednotlivé štáty EÚ neboli schopné medzi sebou rozdeliť ani 40 000 utečencov z táborov na pôde krajín EÚ. Nečudujme sa preto, že sa situácia len zhoršuje,” reagoval dnes Branislav Škripek na  výsledky rokovania vlády SR k téme migrantov.

Slovenská vláda sa vyjadrila, že treba pomôcť hlavne tam, kde vznikajú konflikty. S tým súhlasí aj Branislav Škripek, ale dodáva: “Od minulého roku som v kontakte s predstaviteľmi Demokratickej samosprávy ROJAVA, ktorá sa nachádza v severovýchodnej Sýrii. Postavili si vlastnú domobranu a bojujú proti barbarom z Islamského štátu.” Syriacki kresťania, ktorí inicializovali vznik tejto samosprávy, prosia o konkrétnu pomoc. Škripek dodáva: “V prvom rade ide o medzinárodné uznanie samosprávy Rojava. Len tak budú môcť prijímať humanitárnu a vojenskú pomoc. Včera mi prišla od nich ďalšia konkrétna požiadavka. Dediny, ktoré oslobodili od ISIS, sú podmínované. Ich obyvatelia sa nemôžu vrátiť domov. Nemajú však techniku na odmínovanie. Ak chce vláda SR konrétne pomôcť v oblasti Blízkeho východu, je tu Rojava, ktorá volá o pomoc s odmínovaním.” Do odmínovaných oblastí sa potom môžu vrátiť aj utečenci, čo odišli do iných krajín pred ISIS. “A potom budeme môcť vyzvať Sýrčanov, aby sa vrátili do svojich bezpečných domovov. Nebudú tak mať dôvod opúšťať svoju vlastnú krajinu,” apeluje slovenský europoslanec Branislav Škripek na vládu, aby už začaka konať.

Kvóty opäť na rokovaní EP

Ďalej Branislav Škripek upozorňuje, že neochota prerozdeliť si adekvátny počet utečencov má ďalšie dôsledky. Krajiny EÚ, ktoré zostali osamotené pri riešení otázky utečencov, vyvíjajú tlak na nové riešenie. “Preto sa opäť dostáva na rokovanie EP ďalšia správa, ktorá hovorí o novom  povinnom prerozdelení utečencov. Bol som vždy proti kvótam a budem hlasovať proti nim. Ale Slovensko, ako aj ostatné krajiny, musia byť viac zodpovedné a solidárne. Nemôžeme v čase, keď svet čelí najväčšiemu sťahovaniu národov v novodobej histórii vyhlasovať, že my utečencov nechceme. Dôsledky nebudú potom už len v tom, že sa upravia Schengenské hranice. Chudáci, ktorí budú klopať na dvere EÚ a zostanú hladní, smädní, bez pomoci, v zime,  budú vyvolávať len jedno: nepokoje. Uvedomme si to, kým je ešte čas,” dodáva na záver Branislav Škripek.

Verzia správy v PDF

Doplňujúce informácie:

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart