UNHCR/Brian Sokol

Neriešenie problému s utečencami vyvolá nepokoje

Bratislava, 3. 9. 2015 – Poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek (OĽaNO) víta úsilie vlády riešiť konečne otázku utečencov komplexne. Hovorí však aj to, že konkrétne kroky vláda robí neskoro. Už v júni upozorňoval na hrozbu zrušenia Schengenu, ak vláda SR bude ignorovať tento problém. Zdá sa, že sa jeho slová naplnia.

Branislav Škripek začiatkom júna upozorňoval, že ak Slovensko ako aj ostatné krajiny EÚ, zostanú ľahostajné voči volaniu Talianska, Grécka či Maďarska a nepomôžu im s utečencami, následky sa nebudú nikomu páčiť. “Dnes to vidíme. Vlaková stanica v Budapešti je plná utečencov, ktorí sa snažia dostať do vlakov smerom do Rakúska či Nemecka. Ďalší utečenci dávajú posledné peniaze pašerákom, aby ich v dodávkach  a za strašných podmienok prepašovali do Európy. Pred letom si jednotlivé štáty EÚ neboli schopné medzi sebou rozdeliť ani 40 000 utečencov z táborov na pôde krajín EÚ. Nečudujme sa preto, že sa situácia len zhoršuje,” reagoval dnes Branislav Škripek na  výsledky rokovania vlády SR k téme migrantov.

Slovenská vláda sa vyjadrila, že treba pomôcť hlavne tam, kde vznikajú konflikty. S tým súhlasí aj Branislav Škripek, ale dodáva: “Od minulého roku som v kontakte s predstaviteľmi Demokratickej samosprávy ROJAVA, ktorá sa nachádza v severovýchodnej Sýrii. Postavili si vlastnú domobranu a bojujú proti barbarom z Islamského štátu.” Syriacki kresťania, ktorí inicializovali vznik tejto samosprávy, prosia o konkrétnu pomoc. Škripek dodáva: “V prvom rade ide o medzinárodné uznanie samosprávy Rojava. Len tak budú môcť prijímať humanitárnu a vojenskú pomoc. Včera mi prišla od nich ďalšia konkrétna požiadavka. Dediny, ktoré oslobodili od ISIS, sú podmínované. Ich obyvatelia sa nemôžu vrátiť domov. Nemajú však techniku na odmínovanie. Ak chce vláda SR konrétne pomôcť v oblasti Blízkeho východu, je tu Rojava, ktorá volá o pomoc s odmínovaním.” Do odmínovaných oblastí sa potom môžu vrátiť aj utečenci, čo odišli do iných krajín pred ISIS. “A potom budeme môcť vyzvať Sýrčanov, aby sa vrátili do svojich bezpečných domovov. Nebudú tak mať dôvod opúšťať svoju vlastnú krajinu,” apeluje slovenský europoslanec Branislav Škripek na vládu, aby už začaka konať.

Kvóty opäť na rokovaní EP

Ďalej Branislav Škripek upozorňuje, že neochota prerozdeliť si adekvátny počet utečencov má ďalšie dôsledky. Krajiny EÚ, ktoré zostali osamotené pri riešení otázky utečencov, vyvíjajú tlak na nové riešenie. “Preto sa opäť dostáva na rokovanie EP ďalšia správa, ktorá hovorí o novom  povinnom prerozdelení utečencov. Bol som vždy proti kvótam a budem hlasovať proti nim. Ale Slovensko, ako aj ostatné krajiny, musia byť viac zodpovedné a solidárne. Nemôžeme v čase, keď svet čelí najväčšiemu sťahovaniu národov v novodobej histórii vyhlasovať, že my utečencov nechceme. Dôsledky nebudú potom už len v tom, že sa upravia Schengenské hranice. Chudáci, ktorí budú klopať na dvere EÚ a zostanú hladní, smädní, bez pomoci, v zime,  budú vyvolávať len jedno: nepokoje. Uvedomme si to, kým je ešte čas,” dodáva na záver Branislav Škripek.

Verzia správy v PDF

Doplňujúce informácie:

3 comments

  1. Mňa udivuje to, že utečenci utekajú pred hrôzami vojny do najvyspelejších krajín sveta – Nemecka, Anglicka a pod. Neviem to pochopiť. Veď ak si zachránim holý život tak mám Bohu ďakovať a vážiť si to, že som niekde aj v utečeneckom tábore, že dostanem stravu, strechu nad hlavou a bezpečie. Kde je pokora? Prečo ten človek sa chce silou mocou dostať do Anglicka a zablokuje pritom aj tunel len, aby sa tam dostal?

    1. Skúste vy žiť roky v stanových táboroch… to nie je na pár dní, mesiacov, ale veľa rokov… čo je na tom nepochopiteľné, že tí, čo zozbierajú odvahu sa snažia ísť ďalej s nádejou, že budú môcť normálne žiť? Je hanba všetkých krajín, v ktorých nechcú ostať, lebo ich nevieme prijať, nevieme otvoriť náruč, sme sebeckí… Samozrejme, že sa nájdu aj takí, čo to zneužijú. A inde sa to nedeje?
      Táto sýrska rodina bola na úteku od roku 2012. Snažili sa dostať k rodine v Kanade. Nakoľko Turecko nespolupracuje s Kanadou a hlave robí napriek Kurdom, nedostali od Turecka papiere. Zo zúfalstva nastúpli na čln… A už nie sú rodina! Ostal zúfalý otec bez manželky a dvoch krásnych chlapcov… https://dennikn.sk/230812/mrtvy-syrsky-chlapcek-sa-stal-symbolom-uteceneckej-krizy/

  2. Pán Škrípek, veľmi vám držím palce! Inak vás vôbec nemusím 😀 Ale ste jediný z mála, ktorý v tejto veci koná a tlačí!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *