Politika nás nezachráni

V dňoch 26. až 28. september prišla  na pozvanie europoslanca Branislava Škripeka (OĽaNO) skupina Slovákov, ktorí sa spoločne modlili za Európu a krajiny EÚ. Pozvanie prijali aj niektorí poslanci NR SR za OĽaNO. Slovenskú delegáciu poslancov  na čele s europoslancom Branislavom Škripekom prijal aj predseda frakcie ECR (Európski konzervatívci a reformisti) Syed Kamall.

Branislav Škripek spolu so svojím tímom pripravil skutočne plný program. „Chceli sme priniesť do EP ľudí, ktorí sú zapálení pre Evanjelium a vytvoriť priestor aj s predstaviteľmi iných národov, aby sme sa spoločne zjednotili v modlitbe. Som veľmi rád, že toľko ľudí prijalo moje pozvanie,” vyjadril sa Branislav Škripek.

Trojdňový modlitebný výjazd začal v pondelok večer modlitbami v kaplnke Vzkriesenia v Bruseli, hneď vedľa budovy EP. Okrem Slovákom sa prišli modliť aj účastníci pravidelných piatkových modlitebných stretnutí, ktoré organizuje v Bruseli Zlatko Baláž. Modlitieb sa zúčastnil aj Miroslav Mikolášik (KDH). Richard Vašečka (OĽaNO) povedal: „My ako poslanci používame pri svojej práci politické nástroje. Ako kresťania pokladáme za nevyhnutné používať aj duchovné prostriedky, v prvom rade modlitbu. Európska únia je postavená na kresťanských hodnotách. Preto som rád, že som sa mohol zúčastniť spoločne s veriacimi kresťanmi viacerých krajín a cirkevných spoločenstiev na modlitbách.”

Počas druhého dňa bola možnosť navštíviť Európsky parlament. Oficiálna časť programu spočívala v predstavení fungovania tejto inštitúcie EÚ. Potom nasledovala diskusia s Branislavom Škripekom. V diskusii sa nevyhli ani téme kresťanstva v politike. Soňa Gaborčáková (OĽaNO) tému okomentovala nasledovne: Aké je potrebné, aby sa každý kresťan – občan, ktorý sa hlási ku kresťanským koreňom, opýtal sám seba, či  rozmýšľa a žije ako kresťan . A ak si ten občan odpovie, že áno musí nastať obroda kresťanských politikov. Ak si odpovedali nie, tak mám pocit, že kresťanskí politici nemajú vlastne koho zastupovať.”

Program ďalej pokračoval spoločnou modlitbou v konferenčnej miestnosti. Spolu so slovenskými politikmi a občanmi sa modlil aj David Fieldsend, zástupca arcibiskupa z Canterbury pri EÚ.

Po obede s prechádzkou historickým Bruselom sa opäť všetci zišli na chválovom koncerte skupiny Jesus Culture. „Keď sme plánovali toto trojdňové podujatia, netušili sme, že sa chystá  v Bruseli aj táto výnimočná udalosť. Úplne nám to však zapadlo do programu. Ako Slováci prišli do Bruselu modliť sa za Európu tak podobne koncertuje po Európe aj skupina Jesus Culture a modlí sa, chváli a uctieva Boha,” zdôveril sa Martin Štuk, jeden z organizátorov a asistent Branislava Škripeka pre Slovensko.

Nosným bodom programu v tretí deň bola konferencia s názvom Quo Vadis Európa. Vystúpili na nej poprední európski politici, aktivisti a tiež aj slovenskí poslanci Európskeho parlamentu a NR SR. Ženy zastupovali Anna Záborská (KDH) a Anna Verešová (OĽaNO). „Hovorila som o mieste a úlohe žien v politike. To, že ženy do politiky patria, dnes už nikto nespochybňuje. Debaty sa dnes skôr vedú o tom, prečo v nej nie sú a čo urobiť, aby sa to zmenilo. Osobne nie som za kvóty v prospech žien v politike. Aj bez kvót je to možné. Naše hnutie OĽANO je tomu príkladom,” povedala počas konferencie Anna Verešová.

Branislav Škripek vystúpil s príspevkom s názvom “Národ v tvojich rukách”. Zdôraznil, že politika nás a ani Európu nezachráni, ale :„ale je to Evanjelium a evanjelizačné hnutie, ktoré zmení ľudské srdcia a keď sa celé národy obrátia k Bohu.”

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart