Príležitosť na oslavu a posilňovanie vzťahov medzi EÚ a Izraelom

Príležitosť na oslavu a posilňovanie vzťahov medzi EÚ a Izraelom

Brusel, 6. 12. 2018 – Európsky parlament v Bruseli bol včera miestom konania podujatia s názvom “Celebrating EU-Israel Relations and their future” (Oslava vzťahov medzi EÚ a Izraelom a ich budúcnosť).

Europoslanci Branislav Škripek, Arne Gericke a Bastiaan Belder hosťovali podujatie pre približne 150 účastníkov spolu s Európskym kresťanským politickým hnutím (ECPM) a Európskou koalíciou za Izrael (ECI).

Prvá časť podujatia bola venovaná vzťahom medzi EU, Izraelom a európskymi Židmi. Prítomní rečníci pripomenuli viacero faktov:

–       Deklaráciu o antisemitizme prijalo všetkých 28 členských štátov a je možné implementovať ju v politikách týkajúcich sa židovskej komunity.

–       Štyri hlavné črty, ktorými sa Židia v Európe identifikujú ako Židia, sú: 1. pripomínanie si holokaustu, 2. príslušnosť ku komunite, 3. morálne a etické štandardy, 4. podpora Izraela.

–       Dvoj-štátne riešenie spolužitia obyvateľov Izraela a Palestíny malo v roku 2013 optimistické vyhliadky. Až 75% izraelských Arabov si dokázalo predstaviť mierové spolužitie Izraela a Palestíny. Toto číslo sa však znížilo na súčasných 50 % v roku 2018.

Účastníci podujatia si pripomenuli práve prebiehajúci židovský sviatok Chanuka. Poslancec Knessetu a minister Yehuda Glick zapálil olejové lampy svietnika a zaspieval tradičnú židovskú pieseň. Vo svojom príhovore zároveň uviedol názor, že Izrael v súčasnosti nemusí žiadať o podporu európske krajiny, pretože vzájomná spolupráca Európy a Izraela je výhodnejšia pre Európu. Všeobecným konsenzom zostáva konštatovanie, že pre EÚ je v regióne Blízkeho východu Izrael prirodzeným partnerom vďaka zachovávaniu demokracie a dodržiavaniu ľudských práv. Tie však nie sú módnou záležitosťou, ale vychádzajú z náboženského presvedčenia Židov o tom, že každý človek si zaslúži úctu.

Druhá časť podujatia bola zameraná na prezentáciu príkladov spolupráce v oblasti inovácií. Izraelu patria popredné priečky v oblasti investícií do vedy a výskumu. Vďaka projektom EÚ môžu byť benefity spolupráce užitočné aj pre izraelské spoločnosti.

Branislav Škripek v záverečnom príhovore uviedol, že jestvujú dôvody, aby sme o budúcnosti tohto regiónu premýšľali v termínoch nádeje a prosperity. Jedným z príkladov je založenie samarskej obchodnej komory. Desiatky tisíc palestínskych pracovníkov sú zamestnané v izraelských spoločnostiach a darí sa im oveľa lepšie než ich spoluobčanom závislým na pomoci palestínskych úradov. V Centre mieru sú organizované futbalové zápasy pre deti Izraelčanov a Palestínčanov. Poznamenal, že v tejto oblasti žijú aj arabskí kresťania, ktorí by mohli byť mostom medzi Izraelom a Palestínou. Vyzval členské štáty EÚ, aby si vážili demokraciu v Izraeli a pozerali sa na túto krajinu ako na prirodzeného partnera, ktorý pomôže podporiť mier a slobodu vierovyznania v regióne.

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart