Protiteroristické opatrenia šité horúcou ihlou

Protiteroristické opatrenia šité horúcou ihlou

Protiteroristická legislatíva, ktorú schválil slovenský parlament je šitá horúcou ihlou. Skrátené legislatívne konanie nesvedčí o kvalitnej legislatíve, keďže inštitúcie, ktorých sa to týka ako sú prokuratúra či súdy sa ani nemohli k návrhom vyjadriť. Viaceré opatrenia z protiteroristického balíčka zákonov s terorizmom vôbec nesúvisia.

Na Slovensku neexistujú dostatočné kontrolné mechanizmy, bežné vo vyspelých štátoch západnej Európy, preto sa obávam prípadného zneužitia nových právomocí, ktoré dostali naše silové zložky. Vo všetkých štátoch kde majú zavedenú síce prísnejšiu legislatívu však súčasne majú tiež silné kontrolné orgány, ktoré prešetria postup polície, prokuratúry či tajných služieb.  Obviniť niekoho z terorizmu či extrémizmu môže byť po prijatí týchto zákonov až príliš ľahké. Sledovať a odpočúvať ľudí či kontrolovať webové stránky sa stáva bežnou rutinou v našich životoch.

Vládni predstavitelia vždy v televíznych diskusiách radi prezentujú dobré výsledky našich bezpečnostných orgánov. Premiér aj minister vnútra pravidelne deklarujú, že Slovensku nehrozí bezprostredný a priamy teroristický útok. Je preto zvláštne, že sa tak veľmi ponáhľajú s prijatím tak vážnych zmien zasahujúcich do osobných slobôd vrátane zmeny ústavy SR.
Každý z nás si želá bezpečnosť krajiny a našich rodín. Teroristická hrozba vo viacerých európskych krajinách ako je Francúzsko či Belgicko je naďalej veľmi reálna. Na Slovensku zdá sa však je reálnejšia hrozba blížiacich sa volieb a namiesto premyslenej reakcie sa iba napínajú svaly. Dobre to síce vyzerá, len či nás to aj ochráni, ak by sme to nebodaj naozaj potrebovali.

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart