Škripek: Do Sýrie sa môže vrátiť mier

Škripek: Do Sýrie sa môže vrátiť mier

Brusel, 18. 3. 2016 – V týchto dňoch kantón Rojava vyhlásil Demokratický federálny systém v severnej Sýrii. Branislav Škripek víta tento krok a podporuje ho aj jeho nemecký kolega Arne Gericke z frakcie ECR. Včera vydali spoločné komuniké.

„Je to dôležitý krok k nastoleniu skutočného mieru a reálnej demokracie,” reagoval europoslanec Arnie Gericke vo vyjadrení pre médiá. Branislav Škripek (OĽaNO/ECPM) bol vôbec prvým europoslancom, ktorý navštívil kantón Rojava ešte v máji minulého roku. Stretol sa s predstaviteľmi vznikajúcej samosprávy a tento model považuje za najvhodnejší pre vojnou zničenú Sýriu. „Som presvedčený, že samotní obyvatelia Sýrie dokázali svoju schopnosť starať sa o krajinu. Nielenže sa odvážne postavili voči Da´eš a vytlačili ich z pozícií, ale začali budovať demokratické štruktúry postavené na princípoch slobody a rešpektovania všetkých menšín žijúcich na tomto území,” povedal Branislav Škripek.

Po svojej návšteve uviedol, že Rojava mu pripomína vznik Československej republiky po rozpade Rakúsko-Uhorska. „Vtedy mnohé národy v Európe túžili po samostatnosti a potom, aby mohli sami rozhodovať o osude svojej krajiny. Aj v Rojave po tom túžili, a tiež urobili všetko pre vznik nového demokratického usporiadania. Preto som presvedčený, že pre nastolenie trvalého mieru, by mali medzinárodné spoločenstvá rešpektovať vzniknutý Demokratický federálny systém v severnej Sýrii,” zdôrazňuje Branislav Škripek.

Arnie Gericke dáva do pozornosti aj mierové rokovania v Ženeve, kde neboli prizvaní zástupcovia tejto samosprávy. Kriticky sa k tomu vyjadril: „A práve pre toto je chybou, ak nie sú veľké skupiny pozvané do súčasných rokovaní o mieri v Ženeve… Vyzývame medzinárodnú komunitu, aby to okamžite zmenili.”

Branislav Škripek pri rôznych príležitostiach poukazuje aj na nutnosť humanitnej pomoci pre Rojavu. Avšak pre neoblomnosť Turecka, ktoré stále necháva zatvorené hranice, majú obyvatelia severnej Sýrie vážne problémy. Preto Škripek a aj Gericke vyzývajú k otvoreniu hraničného priechodu v meste Fishkabur.

V spomínanej oblasti žijú Kurdi, Syriaci, Turkméni a Yezídi. Všetci spoločne vytvorili toto usporiadanie a chcú žiť spolu v mieri a v zodpovednosti. „Som v blízkom kontakte so Syriakmi. Preto verím a modlím sa, aby mohli konečne žiť v mieri s právom vyznávať svoju vieru. Som presvedčený, že nielen rokovania s nepredvídateľným Tureckom dokáže zvrátiť utečeneckú krízu. Ale je to hlavne nastolenie mieru v Sýrii. Len do krajiny kde je pokoj sa môžu obyvatelia vrátiť späť a začať ju budovať z trosiek strašnej vojny,” uzatvára Branislav Škripek.

Stiahnuť ako PDF

 

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart