Škripek: Treba jasne povedať, že na Blízkom východe prebieha genocída

Škripek: Treba jasne povedať, že na Blízkom východe prebieha genocída

Brusel, 29. 1. 2016 – Počas najbližšieho plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu europoslanci budú hlasovaťaj o návrhu Uznesenia o systematickom masovom vyvražďovaní náboženských menšín Islamským štátom. Jeho cieľom je, aby zabíjanie kresťanov a iných náboženských skupín v Sýrii a Iraku bolo uznané ako genocída. Tento dokument vypracovala politická frakcia ECR, kde pôsobí aj slovenský europoslanec Branislav Škripek.

Ešte nie je úplne známy finálny program zasadnutia EP, ale podľa dostupných informácií je hlasovanie o uznesení naplánované na štvrtok 4 2. 2016. Branislav Škripek už počas diskusie povedal: „Musíme vyvražďovanie kresťanov a iných náboženských skupín pomenovať pravým menom. Je to genocída. Je nutné, aby sme ako európske spoločenstvo zaujali jasný postoj. Islamský štát bude raz porazený a všetci, ktorí nesú zodpovednosť za genocídu musia byť postavení pred medzinárodný súd.” Podľa medzinárodného práva trestný čin genocídy je nepremlčateľný. Aj preto sú dnes zločinci iných genocíd súdení a odsúdení, aj keď svoje ohavnosti napáchali pred desiatkami rokov. Pomenovanie vraždenia kresťanov ISIS genocídou bude mať za následok aj konkrétne a rýchle kroky medzinárodného spoločenstva, ktoré môžu viesť k výraznejšiemu boju proti IS.

Uznesenie ďalej vyzdvihuje viacetnické a multináboženské obranné sily ako je Demokratická samospráva za efektívny spôsob boja voči IS/Dáeš. Branislav Škripek podporuje v Rojave Demokratickú samosprávu a túto oblasť v Sýrii bol aj osobne navštíviť. „Stretol som sa s predstaviteľmi samosprávy a videl som ich víťazstvá nad polobláznami z Dáeš. Ak chce EÚ ako aj medzinárodné spoločenstvo poraziť teroristov, musí podporiť Rojavu a ďalšie samosprávy. Len samotní obyvatelia a domorodí vojaci dokážu čeliť vojenskej sile Dáeš adekvátnym spôsobom,” zdôrazňuje Škripek význam podpory samospráv. Avšak činnosť samospráv sa nechce obmedziť len na vojenské operácie. „Sú to veľmi schopní ľudia, ktorí chcú prevziať zodpovednosť za svoju krajinu do vlastných rúk na základe princípov demokracie a tolerancie rôznych náboženských i etnických skupín. A preto ich treba podporiť zo všetkých síl. Export demokracie na Blízky východ nikdy nefungoval, nebude ani tu. Len nezávislí a demokraticky zvolení miestni politici s podporou nezávislej armády dokážu zabezpečiť mier a stabilitu v regióne Blízkeho východu,” tvrdí Branislav Škripek.

Dnes sa však v tomto regióne bojuje a obyvatelia sú nútení opúšťať svoje domovy a vydať sa na novodobý exodus za lepšou budúcnosťou. Preto na záver Branislav Škripek apeluje: „Je nutné prijať všetky potrebné opatrenia, aby humanitná pomoc do Rojavy bola doručená včas a tým, ktorí ju potrebujú. Preto by Turecko a aj Kurdská regionálna vláda mala viac spolupracovať s novovznikajúcou autonómiou a zabezpečiť hladký priechod pomoci Demokractikej samospráve Rojava. Kým ešte nie je neskoro.

Stiahnuť ako PDF

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart