Škripek upozornil v EP na situáciu kurdských kresťanov v Afríne

Škripek upozornil v EP na situáciu kurdských kresťanov v Afríne

Na zúfalú situáciu kurdských kresťanov v okrese Afrín na severe Sýrie, ktorá sa stala terčom útokov tureckej armády, upozornil v stredu večer na pôde Európskeho parlamentu (EP) slovenský europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO).

V rámci tlačovej besedy uviedol, že v posledných dňoch prijal zúfalé volanie o pomoc od kurdských kresťanov v Afríne. Ako dôkaz predložil list od kresťanských kurdských cirkví z Afrínu a Kobané, ktorý podpísal duchovný Hakím Alí Ismáíl. Duchovný v liste požiadal EÚ o pomoc a upozornil, že kurdskí kresťania nie sú schopní chrániť seba a svoje rodiny pred týmito útokmi a ani nie sú schopní ponúknuť pomoc alebo útočisko ďalším nevinným civilistom.

„Dôrazne odsudzujem agresiu Turecka voči obyvateľom sýrskeho regiónu Afrín, ktorý nikdy nepredstavoval bezpečnostnú hrozbu. Vojenský útok voči nevinným a zraniteľným ľuďom je úplne neopodstatnený,“ upozornil Škripek, ktorý sa ako prvý Slovák stal predsedom Európskeho kresťanského politického hnutia (ECPM).

Podľa jeho slov existujú vážne podozrenia, že na tejto vojenskej operácii sa podieľa aj Front an-Nusra, sýrska odnož al-Káidy. Spresnil, že je neprípustné, aby Turecko, člen NATO, v spolupráci s teroristickou organizáciou bombardovalo civilistov a ohrozovalo bezpečnosť vo vojnou rozvrátenej Sýrii.

Škripek v tejto súvislosti vyzval vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federicu Mogheriniovú, aby podnikla potrebné diplomatické kroky na zastavenie bombardovania civilného obyvateľstva a ukončenie násilia v uvedenej oblasti.

 

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart