Škripek varuje pred zavedením colných kontrol medzi krajinami EÚ

Škripek varuje pred zavedením colných kontrol medzi krajinami EÚ

Brusel, 24. 6. 2016 – Zajtra začína stretnutie Európskej rady. Jedným z bodov rokovania bude aj otázka migrácie. Slovenský europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) sa dlhodobo venuje problematike Blízkeho východu a už niekoľko mesiacov upozorňuje na problémy utečencov, ktorí pochádzajú z krajín, kde vyčíňa Islamský štát (IŠ).

Situácia v južných krajinách Európy, ktoré sú pre utečencov vstupnou bránou do EÚ, je dlhodobo neudržateľná. Od začiatku roka prišlo do Talianska a Grécka cez 100 000 migrantov.  Záchytné tábory praskajú vo švíkoch a nie je výnimočné stretnúť  ľudí, ktorí prespávajú na uliciach. Problémy hlási aj Maďarsko, do ktorého utekajú ľudia z Kosova. Branislav Škripek preto upozorňuje: “Neriešenie súčasnej patovej situácie môže mať negatívny dopad na celú Európu. Preto neskúšajme trpezlivosť a možnosti týchto krajín, lebo následky by sa nám nemuseli vôbec páčiť.”  

Matteo Renzi, premiér Talianska, sa vyjadril, že pokiaľ krajiny EÚ nebudú solidárne, pripravia plán B. “Môžeme očakávať, že to bude znamenať jediné. Migranti, ktorí sú už v Taliansku, dostanú krátkodobé víza a to im zabezpečí voľný pohyb v rámci Schengenského priestoru,” vysvetľuje Branislav Škripek. Slovensko však nie je podľa neho cieľová krajina migrantov a preto sa nemusíme obávať zvýšených žiadostí o azyl.

Branislav Škripek však upozorňuje na iný problém: “Taliansky plán B je ohrozením pre Nemecko, Francúzsko a všetky tradične cieľové krajiny migrantov. Odpoveďou na plán B potom môže byť aj uzatvorenie hraníc.”  Pokiaľ je ohrozená bezpečnosť  štátu,  ten môže po konzultácii s Európskou Komisiou (EK) zaviesť hraničnú kontrolu. Avšak je povinný ju informovať a konzultovať túto skutočnosť s  ostatnými členskými štátmi Schengenského priestoru. Doteraz ešte žiadna krajina zo Schengenu  nevystúpila.

Na stretnutí lídrov Európskej rady sa tak nemusí rozhodovať len o probléme s migrantami, ale aj o tom, ako budeme v budúcnosti po Európe cestovať. Reálne sa môže stať, že opätovne budeme musieť  na hraničnom priechode čakať na vybavenie.

Európska únia čelí prvýkrát takémuto množstvu zúfalých ľudí, ktorí hľadajú záchranu v Európe. Ignorovanie dnešnej skutočnosti môže spôsobiť ešte väčšie problémy v budúcnosti.

Zavedenie kvót pre prijatie migrantov nepovažujem za správne riešenie. Prejavom solidarity je dobrovoľný záväzok Slovenskej republiky  prijať určité množštvo utečencov, ktorí sú  nám kultúrne blízki ako napríklad kresťania zo Sýrie,” uzatvára slovenský europoslanec Branislav Škripek.

Tlačová správa vo formáte pdf: TS_24062015

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart