Škripek vyzval Mogheriniovú pomôcť Rojave

Škripek vyzval Mogheriniovú pomôcť Rojave

Štrasburg, 14. septrembra 2016 – Včera v podvečerných hodinách prebehla na pôde EP diskusia o situácii v Turecku. Debatu otvorila vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová. Na jej slová reagoval aj Branislav Škripek (OĽaNO-NOVA).

Slovenský europoslanec sa dlhodobo zaujíma o otázky Blízkeho východu. Od obnovenia prístupových rokovaní s Tureckom kritizuje tento krok. „Turecko nezdieľa európske demokratické princípy. Dodnes nebolo schopné sa vysporiadať s minulosťou a vyjadriť Arménom seriózne ospravedlnenie za genocídu,” komentoval tesne po diskusii. Viacerí europoslanci sa vyjadrili rovnako kriticky. Zazneli ostré slová o tom, že Turecko podkopáva princípy demokracie. Poukazovali na najnovšie prípady, keď Turecko pozbavilo svojho úradu 29 kurdských starostov. Ďalej turecká vláda prepustila 2000 profesorov vysokých škôl a uväznila veľký počet oponentov prezidneta. „Uvedené kroky zo strany prezidenta Erdogana považujem za neúctu voči demokracii ako takej,” povedal Branislav Škripek. Avšak výpočet protidemokratických krokov Turecka neskončil. Pod rúškom boja s ISIS svoj vojenský azrenál použili na boj v Sýrii voči Kurdom.

V rozprave Škripek upozornil, že Turecko zaútočilo nielen proti Kurdom, „ale aj voči ostatným spojencom Demokratickej samosprávy Rojava, ktorí úspešne bojovali voči ISIS.” Demokratická samospráva Rojava vznikla na sevorovýchode Sýrie na podnet Syriakov, kresťanov žijúcich v tejto oblasti. Turecko teda nielen utláča svojich vlastných obyvateľov, ale túto neprávosť vyváža aj do krvácajúcej Rojavy. Preto Branislav Škripek na záver vyzval Federicu Mogherini pomôcť Rojave a tiež „zastaviť tureckú agresiu v samotnom Turecku ako aj v susednej Sýrii.”

Stiahnuť ako PDF

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart