Sloboda nie je samozrejmosť! – výzva, ktorá opäť zaznela v Európskom parlamente

Sloboda nie je samozrejmosť! – výzva, ktorá opäť zaznela v Európskom parlamente

Vytváranie správneho prostredia pre slobodu – pod týmto názvom sa 19. 6. 2019 v Európskom parlamente v Bruseli konala konferencia na tému ľudských práv a slobody slova v dnešnej Európe.

Zľava: maďarský štátny tajomník Vince Szalay-Bobrovniczky, predseda ECPM Branislav Škripek, spoluzakladateľka inštitútu SHEMA Ruth Daskalopoulou-Isaac, zakladateľ PragerU Dennis Prager a riaditeľ Európskej židovskej asociácie rabín Menachem Margolin.

Poslanec EP a predseda Európskeho kresťanského politického hnutia (ECPM) Branislav Škripek bol hostiteľom konferencie organizovanej v spolupráci s inštitútom SHEMA. V príhovore pripomenul, že sloboda nie je samozrejmá a vyzval zúčastnených, aby neboli pasívni pri jej obrane: “Nezostaňme ticho, keď je vážne napadnutá sloboda prejavu, sloboda tlače a náboženská sloboda. Zajtra môže byť príliš neskoro.” Poukázal tiež na tendencie médií k neúcte voči ľuďom s opačnými názormi než je väčšinová mienka a ich označovaniu ako spiatočníckych či nepokrokových. Uviedol  aj príklad z EP: “Žiaľ, aj v tejto budove sme videli príbehy ľudí, ktorí boli považovaní za „druhotriednych“ len pre svoje presvedčenie, že život musí byť chránený od počatia po prirodzenú smrť, že manželstvo je zväzok jedného muža a jednej ženy alebo že štát Izrael má právo existovať a brániť sa.” Vyzval preto k odvahe a premáhaniu strachu, aj napriek nálepkovaniu.

Hlavným rečníkom podujatia bol Dennis Prager, spoluzakladateľ Prager University, americkej neziskovej organizácie, ktorá prostredníctvom videí poukazuje na politické, ekonomické a filozofické témy z konzervatívnej perspektívy. V jeho príhovore dominovala téma slobody ako významnej hodnoty. Vyzval na jej kultivovanie v súčasnosti: “Musíme urobiť veľké rozhodnutie, či si vážime slobodu.” Predpokladom pre jej zachovanie je podľa neho odvaha: “Bez odvahy nemajú zmysel všetky ostatné hodnoty.” Poukázal tiež na dôležitosť odovzdávania hodnôt ďalším generáciám: “Ako kresťania neučíme deti, čo znamená byť kresťanmi. Ako Západniari neučíme deti o tom, čo sú hodnoty západnej civilizácie. Musíme vedieť, na čom nám záleží. Keď o tom neučíme, tak to stratíme.” Zdôraznil, že Európa práve podstupuje experiment – ‚zachová svoje hodnoty, keď odmieta Boha? Európa chce Boha považovať za mŕtveho… Jej hodnoty však vychádzajú z Biblie; dá sa ich zachovať funkčné, ak zároveň Bibliu nechce brať vážne?‘

Na konferencii ako rečníci vystúpili aj maďarský štátny tajomník Vince Szalay-Bobrovniczky, riaditeľ think-tanku Sallux Johannes de Jong a rabín Menachem Margolin, riaditeľ Európskej židovskej asociácie.

Close Menu
×
×

Cart