Slovenskí producenti mlieka v ohrození

Slovenskí producenti mlieka v ohrození

Slovenský mliekarenský trh sa ocitol v ťažkej situácii. Jedným z hlavných dôvodov je ruské embargo a aprílové zrušenie mliečnych kvót v EÚ.

V časoch, keď produkcia mlieka vysoko prevyšovala dopyt, EÚ zaviedla tzv. mliečne kvóty, ktoré chránili producentov mlieka pred trhovou konkurenciou. Od 1. apríla 2015 sú kvóty minulosťou. Na jednej strane táto situácia umožňuje pružnejšie reagovať na zvyšujúci sa dopyt, no zároveň znamená väčšiu konkurenciu pre mliekarenský trh.

Slovenskí producenti mlieka pociťujú tlak z rôznych strán:

  • zavedenie ruského embarga, ktoré zakazuje dovoz európskeho mlieka
  • konkurencia na medzinárodnom trhu – počas ruského embarga produkciu mlieka zvyšovali noví hráči : USA, Austrália a Nový Zéland
  • zrušenie mliečnych kvót na vývoz – krajiny s prebytkom mlieka (napr. Holandsko, Nemecko a Francúzsko) sú ďalšou prekážkou, pretože z dôvodu prebytku mlieka znižujú jeho nákupnú cenu
  • obchodné reťazce zneužívajúce svoje jedinečné postavenie na trhu
  • cena mlieka klesajúca hlboko pod výrobnú cenu

Aktuálna situácia na trhu s mliekom môže mať pre slovenských producentov likvidačné účinky.

Poslanci EP, vrátane Branislava Škripeka, sa na júlovom rokovaní v Štrasburgu zaoberali aj týmto problémom. “Zrušenie kvót je v prospech najväčších producentov mlieka. Malé, slovenské, podniky sú v ohrození a preto sme spravili v ich prospech potrebné kroky,” uviedol Branislav Škripek.

Prebytok mliečnych výrobkov z niektorých členských štátov vytvára podľa poslancov na domácich trhoch veľkú nerovnováhu, čo má za následok prudký pokles cien i to, že miestni malí výrobcovia strácajú konkurencieschopnosť.

“Vyzvali sme Komisiu, aby prijala urgentné opatrenie. Tiež sme predložili návrh Rade na poskytnutie  dotácie poľnohospodárom v prípade vážnej krízy. Tá ju však zamietla,” hovorí slovenský europoslanec Škripek. Podľa neho sa poslanci EP nevzdali a spravili nasledovné: “Obrátili sme sa znova na Komisiu, aby vytvorila nové možnosti financovania pre členské štáty s využítím Európkej investičnej banky, garančného fondu a revolvingového fondu. Malí producenti mlieka musia byť  podporení,” uzatvára Branislav Škripek.

 

Doplňujúce informácie:

Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM) informoval Ľubomíra Jahnátka, ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka o zhoršujúcej sa situácii na trhu s mliekom.

SZPM v liste navrhuje presadzovať reguláciu dodávok mlieka na európskej úrovni, stanovenie minimálnej nákupnej ceny mlieka, zvýšenie bezpečnosti prvovýrobcov prostredníctvom tzv. záchrannej siete EÚ, ako aj znovuzavedenie exportných dotácií či zlepšenie transparentnosti v reťazci mlieka.“ (http://www.teraz.sk/ekonomika/szpm-zaslal-l-jahnatkovi-otvoreny-li/136251-clanok.html)

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart