Stanovisko k Vyhláseniu predsedu Komisie  p. Junckera

Stanovisko k Vyhláseniu predsedu Komisie p. Junckera

Stiahnuť ako PDF

Pozorne som si vypočul prejav predsedu Komisie a musím konštatovať, že som sklamaný z opätovnej snahy nanútiť členským krajinám povinné kvóty na prerozdelenie utečencov. Pán Juncker hovoril dnes už o celkovom počte 160 000 utečencov. Ako slovenský europoslanec som bol vždy a budem proti povinným kvótam. Je na každom členskom štáte, aby si sám určoval svoju azylovú politiku, a aby si samostatne určoval, koho má prijať.

Ale musím zdôrazniť, že čelíme najväčšej utečeneckej kríze od druhej svetovej vojny. Preto pomoc 200 utečencom, ako to slovenská vláda deklaruje, je čistý výsmech a prejav egoizmu. Sme malá krajina, ale aj z minulosti vieme, že sme prijali núdznych vo väčšom počte. Ale aj prijímanie utečencov musí mať isté hranice a strop.

 

V minulosti som viackrát zdôraznil, že sme povinní pomôcť ľuďom, ktorí sú v ohrození života. Ale ekonomických migrantov musíme vrátiť domov. Ďalej predseda v prejave spomínal otvorenejšie a bezpečnejšie cesty pre utečencov do Európy. Súhlasim len v tom prípade, ak budeme vedieť, kto sú utečenci, ktorých chceme prijať. Ak sa Európa nekontrolovane otvorí na príjem všetkých migrantov, kope si svoj vlastný hrob.

 

Dnes predniesol aj zaujímavú myšlienku, že migranti pomôžu so zlým demografickým vývojom Európy. Ale ja sa pýtam, nemali by byť v prvom rade podporované mladé rodiny s deťmi, aby sa vylepšila demografia?

 

Nesporne povedal aj dobré veci. Spomínal, že treba viac pomáhať v krajinách, kde vznikajú konflikty a tiež samotným utečencom v utečeneckých táboroch. V Iraku som bol v jednom z nich. Situácia je tam katastrofálna a takáto pomoc je vždy vítaná.

 

Pozitívne tiež bolo, že ani raz sa nezmienil o genderovej ideológii. Toto je dobrá správa.

 

V Štrasbrugu, 9. 9. 2015

 

Branislav Škripek (OĽaNO)

člen Európskeho parlamentu

Related Images:

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart