Utečenci nie sú problém, utečenci sú ľudia

Utečenci nie sú problém, utečenci sú ľudia

Štrasbrug, 20. 5. 2015 – Branislav Škripek ako prvý poslanec Európskeho parlamentu navštívil kantón Jazera (Gozarto) v severovýchodnej Sýrii. Na oficiálnej úrovni sa stretol s predstaviteľmi regionálneho parlamentu a tiež s velením Syriackej vojenskej rady. Informovali ho o vážnej situáci obyvateľov Sýrie, ktorí sú v ohrození života. Škripeka sprevádzala aj Rima Tüzün z organizácie Európsko-Syriacka únia, ktorá pôsobí od mája 2004 v EÚ.

Ešte pred niekoľkými rokmi sa k Syriakom hlásilo 1,5 milióna ľudí, dnes je to len niečo cez 300 000. Museli utiecť v strachu pred zverstvami vojakov z Islamského štátu (IŠ). Branislav Škripek (OĽaNO) o ich súčasnom postavení povedal: “Sú v obkľúčení zo všetkých strán. Islamský štát ich ohrozuje každý deň, ale nestrácajú nádej, že sa dočkajú pomoci.” Teroristi z IŠ zabíjajú hlavne kresťanov a príslušníkov iných náboženských vyznaní a rôznych vetiev islamu. Po ich útokoch zostávajú krvavé jatky a obyvatelia dobytých miest utekajú, aby si zachránili holý život.

Škripek_v_utečeneckom_tábore“Situácia v Sýrii je skutočne katastrofálna,” hovorí Branislav Škripek a pokračuje: “Videl som utrpenie rodín, ktorým zostalo len jedno. Vlastný život a oblečenie, čo majú na sebe.” Okrem oficiálnych predstaviteľov Syriakov navštívil aj utečenecký tábor v Newrouz, Al-Malikiyah. Jedným z viacerých dôležitých rokovaní bolo pracovné stretnutie s regionálnou vládou Jazire (Gozarto) kantónu. Branislav Škripek hovoril s ministrami, ktorí predstavovali svoje portfólio a spoločne hľadali praktické riešenia ich situácie. Ďalej mal možnosť hovoriť s bojovníkmi Syriackej vojenskej rady, a prislušníkmi policajných síl. Všetci zápasia so zlým vojenským vybavením, s ktorým sa ťažko dokážu brániť voči bohato dotovanej a vyzbrojenej armáde IŠ. Avšak statočne bránia svoje rodiny, priateľov a podarilo sa im ochrániť strategické mestá a cesty v regióne.

Branislav Škripek sa dlhodobo venuje problematike Blízkeho Východu a v novembri 2014 predsedal konferencii zasadajúcej v EP, kde sa menšiny v Iraku dohodli na vzájomnej spolupráci. Podobný úspech dosiahli aj menšiny v susednej Sýrii, ktoré si vytvorili demokratickú samosprávu, ktorá je predpokladom medzinárodného uznania. Vytvorili si aj návrh novej Ústavy.

Stretnutie_s_ministrami_regionalnej_vlady_kanton_JAZERAPočas pracovnej cesty sa priamo v Sýrii oboznámil, ako funguje táto spolupráca a chráni obyvateľov regiónu pred útokmi IŠ. “Veľmi si vážim vojakov, ktorí sa rozhodli postaviť voči IŠ. Často sú to mladí chlapci ale aj dievčatá, ktoré so zbraňou v ruke chránia svojich blízkych. Zomierajú za nich a ich rodiny sú právom na nich hrdé,” povedal Branislav Škripek.

 

Na Slovensku už niekoľko dní rezonuje búrlivá diskusia na tému migrantov. Branislav Škripek má jasný postoj, ktorý si ešte upevnil v Sýrii. “Utečenci sú v prvom rade ľudia, ktorí sú ohrozovaní vo vlastnej krajine a preto hromadne utekajú. Je preto našou povinnosťou im pomôcť,” vyjadril sa Škripek. Často sú migranti vykresľovaní ako “problém” a nie ako ľudia. Mrzí ho postoj viacerých ľudí, ktorí majú predsudky voči utečencom. “Musíme si uvedomiť, že aj Jozef s Máriou a s dieťaťom Ježiš utekali do Egypta. Boli utečencami. A tiež, že mnohí Slováci utiekli do zahraničia, či už pre komunistami, alebo za lepším životom. Čo by bolo s nimi, keby ich neprijali iní? Preto sa nemôžeme utečencom otočiť chrbtom,” povedal na záver Branislav Škripek.

Stretnutie s ministrami regionálnej vlády kantónu JAZERA


Doplňujúce informácie

Syriacká vojenská rada (Mawtbo Fulhoyo Suryoyo, MFS) je vojenská organizácia v Sýrii založená 8. januára 2013. Jej cieľom je chrániť Syriacku menšinu v Sýrii. Bojuje najmä v husto osídledných oblastiach Aleppo, Damasku, Al-Hasakah a Homsu.

Európsko-Syriacka únia

Európsko-Syriacka únia je aliancia medzi rôznymi Chaldesko/ Asýrsko/Sýriackymi politickými a kultúrnymi organizáciami v Európe. Bola založená v roku 2004. Podporuje a propaguje záujmy Syriackých kresťanov v Európe.

Related Images:

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart