Utečenci nie sú problém, utečenci sú ľudia

Štrasbrug, 20. 5. 2015 – Branislav Škripek ako prvý poslanec Európskeho parlamentu navštívil kantón Jazera (Gozarto) v severovýchodnej Sýrii. Na oficiálnej úrovni sa stretol s predstaviteľmi regionálneho parlamentu a tiež s velením Syriackej vojenskej rady. Informovali ho o vážnej situáci obyvateľov Sýrie, ktorí sú v ohrození života. Škripeka sprevádzala aj Rima Tüzün z organizácie Európsko-Syriacka únia, ktorá pôsobí od mája 2004 v EÚ.

Ešte pred niekoľkými rokmi sa k Syriakom hlásilo 1,5 milióna ľudí, dnes je to len niečo cez 300 000. Museli utiecť v strachu pred zverstvami vojakov z Islamského štátu (IŠ). Branislav Škripek (OĽaNO) o ich súčasnom postavení povedal: “Sú v obkľúčení zo všetkých strán. Islamský štát ich ohrozuje každý deň, ale nestrácajú nádej, že sa dočkajú pomoci.” Teroristi z IŠ zabíjajú hlavne kresťanov a príslušníkov iných náboženských vyznaní a rôznych vetiev islamu. Po ich útokoch zostávajú krvavé jatky a obyvatelia dobytých miest utekajú, aby si zachránili holý život.

Škripek_v_utečeneckom_tábore“Situácia v Sýrii je skutočne katastrofálna,” hovorí Branislav Škripek a pokračuje: “Videl som utrpenie rodín, ktorým zostalo len jedno. Vlastný život a oblečenie, čo majú na sebe.” Okrem oficiálnych predstaviteľov Syriakov navštívil aj utečenecký tábor v Newrouz, Al-Malikiyah. Jedným z viacerých dôležitých rokovaní bolo pracovné stretnutie s regionálnou vládou Jazire (Gozarto) kantónu. Branislav Škripek hovoril s ministrami, ktorí predstavovali svoje portfólio a spoločne hľadali praktické riešenia ich situácie. Ďalej mal možnosť hovoriť s bojovníkmi Syriackej vojenskej rady, a prislušníkmi policajných síl. Všetci zápasia so zlým vojenským vybavením, s ktorým sa ťažko dokážu brániť voči bohato dotovanej a vyzbrojenej armáde IŠ. Avšak statočne bránia svoje rodiny, priateľov a podarilo sa im ochrániť strategické mestá a cesty v regióne.

Branislav Škripek sa dlhodobo venuje problematike Blízkeho Východu a v novembri 2014 predsedal konferencii zasadajúcej v EP, kde sa menšiny v Iraku dohodli na vzájomnej spolupráci. Podobný úspech dosiahli aj menšiny v susednej Sýrii, ktoré si vytvorili demokratickú samosprávu, ktorá je predpokladom medzinárodného uznania. Vytvorili si aj návrh novej Ústavy.

Stretnutie_s_ministrami_regionalnej_vlady_kanton_JAZERAPočas pracovnej cesty sa priamo v Sýrii oboznámil, ako funguje táto spolupráca a chráni obyvateľov regiónu pred útokmi IŠ. “Veľmi si vážim vojakov, ktorí sa rozhodli postaviť voči IŠ. Často sú to mladí chlapci ale aj dievčatá, ktoré so zbraňou v ruke chránia svojich blízkych. Zomierajú za nich a ich rodiny sú právom na nich hrdé,” povedal Branislav Škripek.

 

Na Slovensku už niekoľko dní rezonuje búrlivá diskusia na tému migrantov. Branislav Škripek má jasný postoj, ktorý si ešte upevnil v Sýrii. “Utečenci sú v prvom rade ľudia, ktorí sú ohrozovaní vo vlastnej krajine a preto hromadne utekajú. Je preto našou povinnosťou im pomôcť,” vyjadril sa Škripek. Často sú migranti vykresľovaní ako “problém” a nie ako ľudia. Mrzí ho postoj viacerých ľudí, ktorí majú predsudky voči utečencom. “Musíme si uvedomiť, že aj Jozef s Máriou a s dieťaťom Ježiš utekali do Egypta. Boli utečencami. A tiež, že mnohí Slováci utiekli do zahraničia, či už pre komunistami, alebo za lepším životom. Čo by bolo s nimi, keby ich neprijali iní? Preto sa nemôžeme utečencom otočiť chrbtom,” povedal na záver Branislav Škripek.

Stretnutie s ministrami regionálnej vlády kantónu JAZERA

Picture 1 of 5


Doplňujúce informácie

Syriacká vojenská rada (Mawtbo Fulhoyo Suryoyo, MFS) je vojenská organizácia v Sýrii založená 8. januára 2013. Jej cieľom je chrániť Syriacku menšinu v Sýrii. Bojuje najmä v husto osídledných oblastiach Aleppo, Damasku, Al-Hasakah a Homsu.

Európsko-Syriacka únia

Európsko-Syriacka únia je aliancia medzi rôznymi Chaldesko/ Asýrsko/Sýriackymi politickými a kultúrnymi organizáciami v Európe. Bola založená v roku 2004. Podporuje a propaguje záujmy Syriackých kresťanov v Európe.

Related Images:

2 comments

  1. „…sa ťažko dokážu brániť voči bohato dotovanej a vyzbrojenej armáde IŠ…“
    Tu je problém.
    Vie niekto zodpovedne označiť, kto zásobuje potravinami, zbraňami IŠ? Všeobecné zhodnotenie, že IŠ získava peniaze predajom ropy a nezničených kultúrnych pamiatok je strašné. Veď ropa v cisterne nie je ihla v sene. Už len konkrétne menovité zverejnenie odberateľov ropy rieši situáciu.

  2. Stale tu je vsak otazka, kto su Syriaci, preco ich IS prenasleduje. Az potom ak vieme na tuto otazku odpovedat, mozme pomahat. Vo vseobecnosti nasilie plodi nasilie (nenavist) a neriesi situaciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *