Vašečka a Škripek nesúhlasia s obmedzovaním vyučovania náboženstva na školách

Vašečka a Škripek nesúhlasia s obmedzovaním vyučovania náboženstva na školách

Predseda poslaneckého klubu hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Richard Vašečka a poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek (OĽANO) nesúhlasia so zmenou náboženstva z povinne voliteľného školského predmetu na dobrovoľný.

„So znepokojením sledujeme diskusiu v spoločnosti na tému vyučovania náboženstva na školách. Systém, ktorý sa tu podarilo s veľkou námahou vybudovať a nastaviť tak, aby s ním bola spokojná široká verejnosť, sa chce zbúrať a odznova postaviť.“

Dnešný stav v školstve považujeme za vyvážený. Momentálne si rodičia a žiaci môžu vybrať medzi povinne voliteľnými predmetmi náboženstvom a etikou. Vo väčšej miere si vyberajú náboženstvo, čo je znakom, že o tento predmet je veľký spoločenský záujem. Preto nesúhlasíme s celoplošnou povinnosťou žiakov a študentov navštevovať etiku a zvoliť si náboženstvo len ako voliteľný predmet.

„Za rozhodujúce považujeme právo rodičov vybrať si. Práve oni majú primárnu zodpovednosť za výchovu svojich detí, a preto by im  štát nemal prikazovať, v akom svetonázore budú vzdelávané. Okrem toho, etika je súčasťou náboženstva,“ tvrdí poslanec Richard Vašečka.

Europoslanec Branislav Škripek dodáva: „Náboženstvo dáva hodnotové a etické rámce mladej generácii, ktorá sa potrebuje vyznať v dnes tak spletitom svete. Myslíme si, že je potrebné, aby tvorcovia reformy prehodnotili túto oblasť a svoj čas a energiu  smerovali tam, kde skutočne školstvo potrebuje zmenu. A to sú hlavne postavenie učiteľov v spoločnosti, dostupnosť učebníc, reforma študijných odborov, ktoré produkujú nezamestnateľných mladých ľudí atď.“

Verzia PDF

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart