Vítam rozhodnutie o zrušení kvót

Vítam rozhodnutie o zrušení kvót

Škripek: Vítam rozhodnutie o zrušení kvót

Stiahnuť vo formáte PDF

Brusel, 26. 6. 2015 – Prebiehajúce zasadnutie Európskej rady (ER) v Bruseli rieši aktuálne problémy Európkej únie. Jedným z nich je aj otázka migrácie a pomoci krajinám, ktoré čelia najväčšiemu náporu utečencov. Európska rada sa zhodla na iných riešeniach ako sú kvóty.

“Vítam toto rozhodnutie. Kvóty som nikdy nepovažoval za dobré riešenie a som preto veľmi rád, že princíp prerozdeľovania utečencov bude dobrovoľný,” uviedol slovenský europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO.) V praxi to znamená, že každá krajina si určí sama, koľko utečencov prijme.

 

Už začiatkom tohto mesiaca Škripek vyzval listom predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica ku konkrétnym riešeniam. “Musím povedať, že to, kto dostane azyl v našej krajine, je výsledkom rozhodnutia našej azylovej politiky. To je v kompetencii vlády,” vysvetľuje Branislav Škripek. V liste vyzýva na prijatie kresťanských rodín zo Sýrie, nakoľko sú nám kultúrne blízke a tak ich integrácia do krajiny môže prebehnúť prirodzenejšie.

 

Branislav Škripek dlhodobo poukazuje na nahliehavosť situácie s utečencami: “Každý deň prichádzajú do Európy zúfalí ľudia. Krajiny, ktoré ich prijímajú majú už dávno vyčerpanú svoju kapacitu.” Viackrát sa vyjadril, že neriešenie situácie môže spôsobiť uzatvorenie hraníc, čo v praxi znamená zrušenie Schengenu. V týchto dňoch Maďarsko ako reakciu na neriešenie situácie, jednostranne vypovedalo dohodu o azylantoch. So Škripekom súhlasi aj Donald Tusk, predseda Európskej rady, ktorý povedal: „Rešpektovanie pravidiel je nutnosť. Ak pravidlá nebudú rešpektované všetkými, Schengen je v ohrození,“

 

Na základe včerajšieho rozhodnutia ER pripravia ministri vnútra jednotlivých vlád návrh ako pomôcť utečencom. “Považujem za dôležité, aby rozhodnutie o prijatí utečencov bolo zodpovedné voči občanom SR, ako aj spoločenstvu krajín EÚ,” povedal Branislav Škripek.

 

Európska rada sa tiež zhodla na nutnosti tzv. “politiky návratu”. “Ekonomickí migranti sa musia vrátiť domov. EÚ však musí pomáhať tým, ktorí sú v ohrození života a utekajú pred vraždením teroristov z IS alebo Boko Haram,” uzatvára Branislav Škripek.

Related Images:

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart