Zachráňme Asiu Bibi!

Zachráňme Asiu Bibi!

Bratislava, 10. 11. 2017 – Europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO, ECR) absolvoval pracovnú cestu do Pakistanu ako člen oficiálnej delegácie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Cieľom cesty bolo napomôcť k oslobodeniu kresťanky Asie Bibi, ktorá je vo väzení už dlhých osem rokov, odsúdená na smrť.

V Pakistane platí prísny zákon o bohorúhaní. Národná komisia  pre právo a pokoj uvádza,  že za roky 2015 a 2016 bolo pre tento zákon  oficiálne perzekuovaných 79 osôb. V skutočnosti je však takýchto prípadov omnoho viac.

Asia Bibi sa previnila tým, že počas práce na poli podala vodu jednej z pracujúcich žien – na jej požiadanie. Ostatné moslimky ju obvinili, že Asia znečistila vodu zo studne, lebo je kresťanka. Ona však vyznala svoju vieru v Ježia Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. A tiež sa opýtala, čo urobil prorok Mohamed pre záchranu ľudstva. Pre tento incident bola Asia Bibi uväznená. Celá jej rodina je utláčaná a v ohrození života sú aj všetci tí, ktorí jej chcú pomôcť. Životom zaplatil guvernér správnej oblasti Punjab, ktorý Asiu osobne navštívil a vyzval na zrušenie bohorúhačského zákona. Súdne pojednávanie by malo byť v decembri, ale stále nie je známy tretí sudca, ktorý by mal s kolegami rozhodnúť či Asiu Bibi prepustia alebo bude usmrtená.  Branislav Škripek hovorí: „Je to šialené. Tu v Pakistane som čítal miestne noviny, kde písali o náboženskom zhromaždení.  Účastníci tam ako jednu zo svojich požiadaviek uvádzali – obesenie Asie Bibi.”

Branislav Škripek sa stretol s viacerými predstaviteľmi Pakistanu, kde rokovali o situácii v krajine a o viacerých prípadoch obetí zlého zákona o bohorúhaní. Minister pre náboženské otázky Sardar Mohammed Yousaf privítal delegáciu EP a dotkli sa aj citlivých tém. „S ministrom som hovoril o nutnosti viesť dialóg, ktorý bude prameniť z tolerancie všetkých náboženstiev. Už dnes je však do sŕdc detí v školách vnášaná nenávisť voči kresťanom či hinduistom a židom. Je preto nutné takéto praktiky čo najskôr ukončiť. S ministrom sme sa zhodli na tom, že žiadny Boh nechce to, aby bol niekto zabíjaný v mene viery,” povedal Branislav Škripek po stretnutí s ministrom.

S napätím sa očakáva decembrové rozhodnutie sudcov. Ich rozsudok bude precedensom pre množstvo väznených po celej krajine a ovplyvní aj ľudí z blízkeho okolia Asie Bibi. Branislav Škripek osobne hovoril s advokátom Asie Bibi, s mnohými aktivistami, predstaviteľmi kresťanských komunít ako aj s jej rodinou. Všetci ocenili príchod delegácie ECR a prinieslo im to nádej, že Asia bude prepustená. „Stretol som sa aj s riaditeľom školy, kde chodia deti Asie Bibi.  Ide o Josepha Nadeema. Snaží sa pomôcť Asii Bibi a je si vedomý, že keď bude vynesený rozsudok, on a jeho rodina bude musieť opustiť krajinu. Rozhodne to nebude jednoduché. V týchto chvíľach sa rokuje o poskytnutí azylu v niektorej európskej krajine. Čo bude ďalej sám nevie. Ale napriek tomu ho nik nezastaví v odhodlaní pomáhať Asii a jej rodine, ” s úctou a rešpektom uviedol  na záver Branislav Škripek.

Verzia PDF

Pridaj komentár

Close Menu
×
×

Cart